Sahiden Mi ? – Wirklich ?
Ne kadar bilsen de bir bilene danış
Akya balıkları görenleri şaşırttı
Kategori: SÜMEN ALTI HABERLER | Yazar:

Görüntünün büyük hali için tıklayın  Adı:  images.jpg Görüntülemeler: 0 Boyut:  6.2 KBEdirne’nin Keşan ilçesine bağlı Mecidiye beldesi sahilinde bulunan İbrice Limanı açıklarında yakalanan ve tanesi yaklaşık 30 kilogram olan Akya balıkları görenleri şaşkına çevirdi.
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Mecidiye beldesi sahilinde bulunan İbrice Limanı açıklarında yakalanan ve tanesi yaklaşık 30 kilogram olan Akya balıkları görenleri şaşkına çevirdi.
Balık Toptancısı Arif Eser tarafından satın alınan balıklar, Keşan’a getirilerek, Cumhuriyet Meydanı önünde bir süre sergilendi. Meraklı bakışları üzerine çeken dev balıkları vatandaşlar cep telefonları ile görüntülemek için adeta yarıştı. Akya’nın Türkiye’deki en lezzetli balık türlerinden biri olduğunu ifade eden Eser, balıkları kilosu 40 liradan İstanbul’daki lüks restaurantlara satacağını dile getirdi.
AKYA BALIĞI
Akya balığı lichidae familyasından olup, lichia amia olarak, ülkemizde çıplak ve kuzu adlarıyla bilinir. Ona çıplak ismini veren özelliği ise üzerinde hiç pul olmamasıdır, bu yüzden birçok bölgemizde çıplak olarak bilinir. Üst kısmı maviden başlayıp yan tarafına doğru yeşilimsi olmaktadır. Kuyruğundan başlayan uzun bir çizgisi vardır, bu çizgi baş tarafına kadar uzayıp gider. Karın bölgesi kirli beyaz, ağzı bir balığı kolayca yutabilecek kadar geniştir. Akyalar sürüler halinde dibe yakın yüzerler ve çok ataktır, tehlike sezisi aldığı anda gözden kaybolur. Bilinen ağırlıkları 20-30 kilo kadardır. Ancak 50-60 kilo ağırlığa kadar da ulaşabilmektedirler.
Haberler

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
< || >