Sahiden Mi ? – Wirklich ?
Ne kadar bilsen de bir bilene danış
Av yasağının kalkmasını bekliyorlar
Kategori: SÜMEN ALTI HABERLER | Yazar:
 
Kocaeli’de balıkçılık denilince akla gelen en merkezlerden biri olan ve daha önce belde iken Karamürsel’in mahallesine dönüştürülen Ereğli’de, tekne sahipleri av yasağının kalkacağı 1 Eylül’ü bekliyor.
 

Marmara Denizi ve İzmit körfezi kirlenmeden önce tüm belde sakinlerinin geçimini balıkçılıktan sağladığı Ereğli’de, şu anda 50 kadar büyük, 100’e yakın da küçük tekne bulunuyor. Büyük tekneler şu anda av yasağının kalkacağı 1 Eylül tarihini beklerken tekne sahipleri de bakımlarını yapıp eksikleri gideriyor.

Ereğli’de küçük tekneler ise, yasaların izin verdiği ölçülerdeki ağlarla İzmit Körfezi’nin Karamürsel ve Yalova açıkları ile Marmara’nın değişik bölgelerinde başta istavrit olmak üzere küçük balıklara ağ atıyor. Balıkçı tezgahlarında da bu nedenle çok az türde balık bulunuyor.

Ereğlili balıkçılar, bir zamanlar İzmit körfezi’nde başta lüfer ve palamut olmak üzere her türlü bağlığın bulunduğunu, ancak kirlendikten sonra bunlara rastlanmadığını belirterek, şu anda sadece belirli bölgelerde istavrit, mezgit, hamsi ve sardalya gibi balık avlayabildiklerini, bu avların da sınırlı geçtiğini söylediler.

Hürriyet

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
< || >