Sahiden Mi ? – Wirklich ?
Ne kadar bilsen de bir bilene danış
Fare Isırması
Kategori: SAĞLIK | Yazar:

FareFare ( kemiriciler ) takımının muridae familyasının Rattus cinsini oluşturan 137 memeli türünün ortak adıdır. Kemeler genellikle koyu renkli, sivri burunlu, ayak ve kuyrukları tüysüz hayvanlardır. Normal keme ( Rattus rattus ) ve göçmen keme ( Rattus norvegicus ) en iyi bilinen türler arasında yer alır. İki fare hayvanı da saldırgan, hareketli, hepçil, uyum yeteneği yüksek olan, hızlı üreyen ve insanlarla iç içe yaşayan bu türler insanların gittiği hemen her yere onlarla birlikte gitmiş ve çoğalmıştır. Fare memeli bir hayvandır, doğurma yöntemi ile çoğalır. Farenin gen yapısı insanın gen yapısı ile benzerlik gösterir, bu sebeple laboratuar hayvanı olarak kullanılır. Fare yaşadığı alana ve beslenmesine bağlı olarak farklı boyda ve renkte olur. Fare baş, beden ve kuyruk olarak 3 bölümden meydana gelir. Fare insanlara zararlı bir hayvandır. Farenin faydalı olan yönü bilimsel araştırmalarda kullanılmasıdır. Farenin zararı ise tarla ürünlerini yemesi, hastalık bulaştırması, insanları kemirmesidir. Farenin ayak tırnakları gayet güçlüdür. Güçlü tırnak ve ayakları ile toprağı kazıp derinlere yuva yapabilirler. Farenin burnu çok iyi koku alma yeteneğine sahiptir. Farenin çok keskin dişleri bulunur, fare her şeyi kemirebilir. Farenin körele işleri kendini yenileyebilir. Fare hem etçil hem otçul olarak beslenir. Her fare bulunduğu ortamdaki besinlerle beslenir. Çatı ve lağım faresi türleri evlerin içlerine kadar gelir ve insanların gıdalarına ortak olur. Akşam olunca fare yerinden çıkar ve insanların kulak ve burunlarını kemirebilir. Fare ağzından salgıladığı uyuşturucu salgısı ile dokuları uyuşturur. İnsanlar fare tarafından ısırıldığını anlamaz. Fare doğurarak çoğalır. Fare her doğurmada 10-12 tane yavru yapabilir. Fare yavruları 1-2 ayda erginleşir. Fare türüne göre yılda 4-5 defa yavrular. Fare genel olarak toplu halde yaşar. Fare genel olarak yaz aylarında besinin bol olduğu zamanlarda dışarıdan beslenir. Fare kış ayı geldiğinde iç alanlara ve insanların olduğu alanlara yiyecek bulmak için gelir. Yeryüzünde pek çok fare türü bulunur.

Kör fare; Kör farenin gözleri derisi altına çekilmiş vaziyette yer alır. Kör fare tarlada, ekili arazide, bağ ve bahçede ürünlere zarar verir. Kör fareler senede 4-5 kez yavru yapar. Kör fare gündüz yuvasında dinlenir gece olunca beslenmeye çıkar. Kör fareler diğer fareler gibi tarladaki bitkilerin köklerini yer ve zarar verir. Kör fare için düzenli olarak ilaçlama yapılmalıdır.

Tarla faresi; Tarla faresi tarlada yaşadığından bu adı almıştır. Tarla faresi tarlada yetişen ürünlerle beslenir. Tarla faresi tarla bitkilerinin köklerini kemirerek beslenir, bitkilerin kurumasına neden olur. Tarla faresi toprakta delikler açtığından ürünlerin az su almasına neden olur.

Kanguru faresi; Kanguru faresinin ön ayakları arka ayağından daha kısadır. Kanguru faresinin kuyruğu diğer farelerden daha uzundur. Kanguru faresinin kulakları uzundur, tavşana benzer. Kanguru faresi de tarladaki bitki ve ürünleri yiyerek beslenir.

Lağım faresi; Lağım faresi lağım vb pis su akarlarında yaşar. Fare türleri arasında en büyük fare lağım faresidir. Lağım faresi aç kaldığı zaman evlere kadar gelebilir. Lağım faresi evlere geldiğinde çatı ve bodrumlara yerleşir, yuva yapar ve çoğalır. Çok fazla büyüyebilen lağım faresi 30cm olabilir. Lağım faresi yılda 4-5 defa yavrular. Lağım faresi her yavrulamada 6-8 tane yavru yapabilir. Lağım faresi gece olduğunda insanların kulak ve burnunu kemirebilir. Fare ağzından salgıladığı uyuşturucu salya ile insanlar fark etmeden kemirme yapar.

Çatı ve bina faresi; Çatı faresi ve bina faresi lağım faresinden daha büyüktür. Çatı faresi 20-2cm büyüklüğünde olabilir. Çatı faresi iç alanlara dışarıdan, yiyecek bulma amacı ile gelir. Fare insanlara hastalık ve mikrop taşır. Farenin ayak tırnakları oldukça gelişmiş yapılı olduğundan rahatlıkla tırmanabilir.
Yeryüzünde yaşayan bazı fare türleri şöyledir; Keseli fare, hasat faresi, çekirge faresi, laboratuar faresi, çöl faresi, fındık faresi, orman faresi, huş faresi, hamster, uçan fare, dikenli fare, pamuk faresi, kanguru fare, yeleli fare, beyaz ayaklı fare.ilaclama.name

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
< || >