Sahiden Mi ? – Wirklich ?
Ne kadar bilsen de bir bilene danış
Klorlu Su ve Deniz Suyunun Saça Zararları
Kategori: SAĞLIK | Yazar:

İyi bir görünüm için büyük önem taşıyan saçların, klorlu sudan olumsuz yönde etkilendiğini, bakımlı ve sağlıklı parlayan bir saç için ise bu konuda hassas davranılması gerektiğini biliyor musunuz?

Yoğun bir şekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan saçların yıpranarak mat bir görünüme büründüğünü, kırılma ve yıpranmalara daha sık rastlandığını belirten Sertel, özellikle saç boyası kullanan kadınların, bu konuda daha hassas davranmaları ve saç bakımı ihmal etmemeleri gerektiğini kaydetti.

Sertel, havuz ya da denize girildikten sonra saçların mutlaka yıkanması gerektiğine dikkati çekerek, kadınları uyardı: Serinlemek için tercih edilen havuzlardan bakımsız saçlar ile çıkmak mümkün. Çünkü, havuzların hijyenini sağlamak için kullanılan klorlu su, saç için zarar vericidir. Klorlu su, saçı korkunç boyutlarda yıpratıyor. Dikkat edilmediği takdirde, klorlu su saçta kuruma, kopma ve matlaşma gibi birçok sorun oluşturabiliyor. Ayrıca, kuru saç yapısına sahip olanlar ile saç boyası kullanan kadınlar, klorlu su konusunda çok daha fazla risk altında. Klorlu su, mayoları dahi parçalayacak güçte bir etkiye sahip. Bir de saça yaptığı etkiyi düşünün. Klorlu suyun etkileri saç renginden tutun da gözeneklere kadar işliyor. Deniz suyunun da aynı şekilde saçlara büyük zararları söz konusu. Saçlar asla tuzlu suyla bırakılmamalı. Denizden çıktıktan sonra saç normal bir suyla mutlaka yıkanmalı ve gerekli saç bakımı yapılmalı. Aksi takdirde istenilmeyen birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Kadınlar, kırık, bakımsız, mat ve sönük saç ile dolaşmak istemiyorlarsa bu konuda dikkatli olmalılar.

Deniz veya havuza girerken kullanılacak bir bonenin, saçı tuzlu su veya klorun vereceği zararlardan koruyabileceğini dile getiren Sertel, bu konuda saça uygulanacak bir koruma bakımının da etkili olabileceğini anlattı. Sertel, genel olarak tatil dönüşlerinde saçların donuklaştığını ve parlaklığını büyük ölçüde kaybettiğini gördüklerini ifade ederek, tavsiyelerde bulundu: Bunu önlemek için, tatile çıkmadan önce, tatil sırasında ve dönüşte birtakım önlemler alınmalı. Kuaföre gidip saç uçlarındaki kırıkları ve rengi açılmış kısımları kestirmek gerekebilir. Bir süreliğine kuru ve yıpranmış saçlar için hazırlanmış şampuanları tercih edilebilir. Hatta saçların çok kuruduğu hissediliyorsa besleyici maskeler de iyi bir saç bakımı uygulanabilir.trendkadın.com

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
< || >