Sahiden Mi ? – Wirklich ?
Ne kadar bilsen de bir bilene danış
Sivrisinek Sokması
Kategori: SAĞLIK | Yazar:

Sinek türü olup ağızlarında sivri bir iğnesi olan küçük kanatlı hayvanlardır.  Sivrisinek ağzında bulunan iğnesi ile insan ve hayvanlardan kan emer. Sivri sinek haşeresi ufak yapılı olup türüne bağlı olarak farklı boylarda olabilir. Genel olarak bir sivri sineğin boyu 3mm ile 1cm arasında değişmektedir. Bedeninin üst kısmında şeffaf kanatları bulunur. Sivrisineğin bedeninin alt kısmında toplam 6 ayağı bulunur ve ayakları bedenine oranla oldukça uzundur. Sivrisineğin baş kısmında iletişimi sağlayan ve besinlerin yerini tespit edilmesini sağlayan 2 adet antenleri bulunur. Sivrisineğin karın kısmı çok esnek bir yapıdadır insandan ve hayvandan şişene kadar kan emdiği zaman kesinlikle karnı patlamaz. Sivrisinek kendini buna göre ayarlar. Sivrisinek beslenmesinde genel olarak meyve ve sebze sularlını kullanır fakat dişi sivrisinek yumurtalarının gelişmesi ve yumurta bırakmak için mutlaka kana ihtiyaç duyar. Bu bakımdan insan ve hayvanlara saldırıp anını emer.
Dişi sivrisinek kan emmeyi tamamladıktan sonra çiftleşir ve daha sonra yumurta bırakmaya çekilir. Sivrisinek yumurtasını bırakmak için uygun yerler arar. Sivri sinek genellikle yumurtasını sulak ve nemli alana bırakır. Sivrisinek yumurtası için dere ve akarsu kenarları, göl ve çukurda birikmiş su kenarları, lağım suyu kenarları, hayvan gübreliği üzerine, çöplüğe ve suyun bol olduğu her yere yumurtasını bırakır. Genel olarak bir sivrisinek her yumurta bırakmada 300 – 500 kadar yumurta bırakır. Sivrisinek yumurtaları çok kısa zamanda olgunlaşıp açılır ve yumurtadan larvalar çıkar. Yumurtadan çıkan sivrisinek larvaları kurtçuk şeklindedir.
Sivrisinek geceleri aktif olup, akşam saatlerinde ve sabahın ilk saatlerinde oldukça çok görülürler. Sivri sinekler gündüzleri çok pasif olurlar genellikle dere kenarlarına ve gölgelik serin kısımlara kaçarlar. Sivrisinek nemli ortamları çok sever kuru sıcak havaları ve soğuk havaları sevmez. Bu bakımdan sivrisinekler kış aylarında fazla miktarda görülmezler. Sivri sinek insanlardan ve hayvanlardan kan emerken kanla beraber birçok mikrop sivrisineğin vücuduna geçer. Sivrisineğin kan ile aldığı mikroplar sivrisineğin vücudunda ürer ve çoğalır. Bu mikroplar çoğu zaman yumurtaya geçer. Böylece bir defa mikrop alan sivri sinek irsi olarak kendi soyunda o mikrobu devam ettirir. Sivrisinek diğer canlıları ısırdığında vücudundaki bu atık mikropların bir kısmını bu canlının vücuduna enjekte eder ve böylece hastalıkları ve mikropları yaymış olur. Sivrisinek ile insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır; Grip salgını, fil hastalığı, sıtma hastalığı, sarıhumma, tifüs mikrobu, deri hastalıkları ve bazı alerjik hastalıkların insanlara bulaşmasında sivrisinekler önemli rol oynarlar. Sivrisinekler genellikle loş ortamlarda ve gece karanlıkta insanlara saldırırlar. Sivrisinek insanı ısırdığı zaman ısırılan yerde kaşınma, kızarma, kabarma ve acı his edilir.
Sivrisinek insana zarar verdiği ve insana hastalık bulaştırdığı için mutlaka bu haşereler ile mücadele etmek gerekir.bocekilaclama.gen.tr

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
< || >